Vianoce kedykoľvek, len nie týždeň pred koncom roka   December 20th, 2010

Odkedy som vyrástol, niečo mi na tých Vianociach stále viac prestávalo sedieť. Z roka na rok som si neskôr a neskôr uvedomoval, že vlastne Vianoce sú predo dvermi. A až minule som sa zamyslel a prišiel som na to, čím to je. budú vianoce ?
Je všeobecne známe, že dátum, kedy oslavujeme Vianoce, nemá nič spoločné s dátumom udalosti, kvôli ktorej ich oslavujeme. Totiž s dátum narodenia Ježiša Krista. To nie je problém, ľudská fantázia nemá hraníc, tak povedzme, že sa narodil v tomto období roka, hoci sa v ňom údajne vôbec nenarodil.
No zaujímalo by ma, kto spískal to, že Vianoce o jeden týždeň predchádzajú koniec roka. Čas, kedy sa uzatvára finančný rok, účtuje sa a bilancuje, odovzdávajú sa rôzne výkazy a na úradoch (ale aj inde) ľudia idú zošalieť, aby všetko poriadne stihli.

Zrážame sa na cestách, ponáhľajúc sa po vianočné darčeky na poslednú chvíľu.. a prečo ? Lebo najprv práca, potom zábava. A predsa v decembri sa musí všetko stihnúť. Účtovníci, finančníci, firmy, zdravotné poisťovne.. sa najviac desia tohoto ročného obdobia. Niektoré firmy dokonca ku koncu roka od zamestnancov chcú, aby im vybločkovali lístky do benefitového programu, ktorý im neskôr preplatia, a tak zamestnanci lepia vstupenky z divadla a lístky na plaváreň na hárky čistého papiera a počítajú sumy, aby všetko sedelo. A paralelne s tým všetkým nám pomedzi prsty preteká advent. Obdobie, ktoré by malo byť vraj najkľudnejšie v roku a plné premýšľania.. (Šťastnejší z nás si z predvianočnej atmosféry stihnú aspoň kúštik ukradnúť, preháňajúc sa mestom za darčekmi.) Vieme si ešte vôbec advent a predvianočný čas bez toho všetkého stresu predstaviť ?

A keď už sú Vianoce teraz, tak prečo vlastne takmer všetko musí byť uzavreté ku koncu kalendárneho roka ? V USA sa napríklad od roku 1911 fiškálny rok končí 30. júna. (pozri tu) A nielen tam, ale aj napríklad v Taliansku. V Nemecku je finančný rok od 1. apríla do 31. marca. To sa dá. Ale v krajinách ako sme my ? Práve teraz. Je to ľahké na zapamätanie, ale iný význam v tom nevidím. Myslím, že práve to, že 31. december sa stáva tzv. deadline-om stále viacerých inštitúcií, pokrývajúcich čoraz širšie oblasti ľudského života, je práve tým dôvodom, prečo sa pred Vianocami tak bláznime, veštko stíhame len tesne tesne a potom sa 24. 12. celí vďační zvalíme do gauča pred televízor a pozeráme Perinbabu a že nám Vianoce pripomínajú aspoň reklamy v televízii, nech sa nám už vidia akokoľvek trápne.

A pritom je tomu také ľahké predísť..
Ja osobne si viem celkom dobre dobre predstaviť, že by Vianoce boli taký jeden mesiac po konci roka. Predstavte si, že všetko odozdáte, vyúčtujete, vyfaktúrujete a zaplatíte, a môže začať advent. Alebo posuňme koniec fiškálneho roka na taký mesiac-dva pred Vianoce.
Niesom naivný a viem, že to nie je také ľahké. A nenádejam sa, že by vôbec bola vôľa niečo na tomto stave meniť, veď na ten stres pred Vianocami sme si už zvykli a možno bez neho si Vianoce nevieme ani predstaviť, aj keď ich paradoxne nazývame sviatkami pokoja a mieru.
Tak sme o tom s kamarátmi včera trochu debatovali pri pizzi v našom obľúbenom podniku a v zožartu som sa jedného spýtal, či by sa to nedalo pretlačiť cez mimovládku, v ktorej pracuje. Povedal, že sa skúsi opýtať.. :)

Tags: , , , ,
This entry was posted on Pondelok, December 20th, 2010 at 8:51 and is filed under tretím okom. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses

December 20th, 2010 at 15:59
Magda Says:

Presne vystihnuté. Ja som momentálne nezamestnaná ale pracovala som ako účtovníčka a potom ako hospodárka školy a presne viem čo to koncom roka obnášalo. Takže ked sa blížil koniec roka a môj manžel so synom sa tak prenáramne tešili na Vianoce, ja som šalela v práci pritom, aby účtovníctvo sedelo do haliera a ked nie, tak namiesto štedrovečernej večeri som mala na slávnostnom stole porozbaľované účtenky, pokladničnú knihu, pero, kalkulačku a počítala som o dušu. Takže takéto boli moje Vianoce za posledných takmer 20 rokov. žiadne. Stres a chaos, chaos a stres. Ako som v tichosti závidela všetkým tým rodinkám, ktoré si v kľude sadli k štedrovečernému stolu a v kľude sa navečerali. U nás to nebolo. Rýchlo, rýchlo nahádzať jedlo do seba a potom znova účtovný kolotoč aj do polnoci. že sme chceli niekam večer sa ísť prejť, že sme sa mali tešiť z darčekov pod stromčekom? Hahahaha, zabudnite. Niet času. A Silvester? Hahahaha. Detto. účty, chaos, stres, účty, chaos, stres atd. dookola, 20 rokov v kuse. A na školení nám bolo presne niekoľkokrát povedané že ako to je v iných štátoch. že tam majú inak “usporiadaný” účtovný rok. Presne ako je písané v článku. Od jari do jari alebo od leta do leta. A v zime pohoda, klídek tabáček….. Len u nás sa to nedá. A prečo? Ta preto, lebo je to stanovené tak a nič sa meniť nebude, preto.

Október 4th, 2011 at 6:37
Duri Says:

Nie je to celkom tak.
1. Podla zákona o DzP staci mať účtovníctvo zavreté do 31/03 a ked oznamis odklad na podanie DP tak sa to da v pohode posunúť do 30/06.
2. A ani to nemusí platiť: staci ked si uctovna jednotka da hospodársky rok na ake obdobie sa jej žiada – vobec to nemusí byt totožné s kalendárnym rokom.

Leave a Reply