Kosice hlavne mesto kultury 3954   November 27th, 2010

Minule som navštívil výstavu o diel Andyho Warhola. Boli tam jeho prvotiny, kreslené trasľavou rukou, 3 kusy Campbellovej polievky zavesenej hore nohami, premietané 2 alebo tri filmové sekvencie, ktoré dnešnému človeku, zastaviacemu sa v galérii len kvôli jeho menu a tomu, že dostal zadarmo lístky, nič nepovedia.
Najzaujímavejšie, čo tam bolo, bola stena, na ktorej viseli rámy obtočené podriapaným staniolom, pričom na náprotivnej strane bol rukou načmáraný odkaz od kurátorky výstavy. Niečo v zmysle, že sa my (návštevníci výstavy) máme zamyslieť o úrovni kultúry na SLovensku. A aj keď nerád bezhlavo plním cudzie priania, tak sa teraz zamýšľam.

V roku 2013 sa mesto, v ktorom od narodenia s malými prestávkami bývam, stane hlavným mestom kultúry. To znamená, že tu asi bude kultúra. Aspoň dúfam, že príde. Lebo doteraz je to s ňou akési vlažné, také, akoby tu bola aj nebola. A vlastne, keď sa tak zamýšľam, tak to záleží od peňazí. Stále rovnaká pesnička.

V tej miestnosti na Warholovej výstave išlo o to, že rámy obalené hliníkovou fóliou mali reprezentovať obrazy, ktoré galérii odmietlo zapožičať múzeum v Pitssburghu a Warholovo múzeum v Medzilaborciach. Prečo ? Preto, prečo sa dnes v celom svete dejú tie najčudesnejšie veci. Peniaze.

Minule som si na internete prečítal, že koncert J. M. Jarreho, ktorý v Bratislave úspešne prebehol v lete tohto roku a v Košiciach už bol raz odložený, nebude. Prečo ? Bola v tom láska.. spieva sa v pesničke od Elánu. Ale v našom svete je zasa jediný dôvod. Boli v tom peniaze.

Jediné, čo by mohlo zachrániť povesť o kultúre ostatných dní v Košiciach, bol koncert Tu Es Petrus, na ktorý som sa vybral, súc naštvaný zo zrušeného Jarreho koncertu, ktorý mal byť deň vopred. Dokonca “do lona”, alebo z jasného neba, spadol lístok zadarmo, resp. za nejakých 2,50. Táto kultúrna akcia sa konala. Žiaden nedostaok peňazí jej nezabránil. Asi zato, že záštitu nad ním držal primátor, ktorý si na začiatku 2 týždnej pred voľbami zarečnil pred plnou Steel Arénou. Asi sa to oplatilo.

Bol som na Sociálnej sieti   November 10th, 2010

O filme The Social Network, ktorý mal u nás oficiálnu premiéru vo štvrtok 4. 11. 2010, sa už stihli v rôznych článkoch a na rôznych blogoch popísať kilometre textu. zdroj: www.bscreview.com/2010/10/the-social-network-movie-review/ Subjektívnymi názormi, zväčša negatívnymi, na herecké výkony, spracovanie či príbeh filmu sa to na internetovom nebi, slovenské nevynímajúc, len tak hemží. Preto, aj keď ten film nie je fakt úplne cool, ako sa dnes hovorí a možno veľmi skoro zapadne do zabudnutia, ako to niektorí predpovedajú, rozhodol som sa napísať o ňom niečo tiež subjektívne, ale skôr pozitívne. Rovnako ako na Facebook nechodím kvôli zábave, ale z čisto profesionálych dôvodov, aj na tento film som nešiel očakávajúc špeciálne efekty, ale skôr viac, či menej pravdivý príbeh, a ten bol unikátny a vzhľadom na moje očakávania a nízku znalosť pozadia vzniku Facebooku aj prekvapivý.
Čítaj ďalej..

Film The Social Network   Október 1st, 2010

Možno si film The Social Network pôjdete pozrieť s túžbou spoznať život exekutívneho riaditeľa Facebooku, Marka Zuckerberga. V každom prípade však budete odchádzať s pocitom ľútosti nad obrazom mladého muža, ktorý je brilantný a bohatý, no zároveň morálny a spoločenský skrachovanec.
(L-R) Jesse Eisenberg, Brenda Song, and Andrew Garfield in Columbia Pictures' 'The Social Network.' (Merrick Morton/ Columbia Pictures)
V skutočnosti je vo filme zopár momentov, kedy budete schopní si k Zuckerbergovi vytvoriť taký vzťah, ako pri pozeraní filmu The Elephant Man. Je to zároveň bolestivé aj fascinujúce – podobne ako pozerať sa na vrak po vlakovom nešťastí, akurát s tým rozdielom, že v tomto príbehu každý skončí ako extrémne bohatý.

Aaron Sorkin napísal scenár v rovnakom čase ako vyšla kniha od Bena Mezricha a je plný neskutočne strohých, dynamických dialógov. V niektorých momentoch je šokujúco smiešny v dôsledku toho, ako boli dialógy napísané a spracované.

Preložené z http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/43552/, celú recenziu si môžete prečítať po anglicky.
Oficiálny web filmu: http://www.thesocialnetwork-movie.com/
Oficiálny dátum uvedenia do kín: 1. október 2010

Upršaný utorok 13.4. 2010 mal pre Košických fanušíkov pôvodnej českej a slovenskej rockovej hudby minimálne jeden svetlý moment. Týmto momentom bola príležitosť, ktorá sa, povedzme, nenaskytuje každý deň. Išlo o koncert rockových legiend, lepšie povedané trojkoncert. Na pódiu starej košickej haly, ktorá pre lepšie zmätenie občasných návštevníkov dostala pred niekoľkými rokmi názov Infinity Aréna, to rozbalili hneď tri hudobné legendy z druhej polovice minulého storočia, ako ich hudbu situoval Radim Hladík. Boli nimi Fermata – Blue Effect – Collegium Musicum. čítajte ďalej

Euro English   Marec 26th, 2010

Určite ste sa už v súvislosti s angličtinou stretli s pojmami British English, či US English. Áno, je to rozdiel, či sa rozprávame s Angličanom, alebo Američanom. Okrem toho je angličtina úradným jazykom aj v Austrálii a je tiež jedným z úradných jazykov v Kanade.

Aby toho nebolo málo, vďaka otvoreným hraniciam a nutnosti jednotného jazyka v Európe sa angličtina presadzuje aj v Európe. Hovorí sa o tzv. Euro English. Napríklad aj medzinárodné spoločnosti pochádzajúce z Nemecka častokrát uvádzajú ako svoj “business language” angličtinu. V Európskom parlamente je angličtina tiež nutnosťou. čítajte ďalej

Dnes o 19:00 sa konal v Košickej Steel Aréne koncert americkej kapely Kool and the Gang. Kapela na pódiu nastúpila klasicky, ako sa patrí, až o 19:20. To bolo v poriadku, aj keď pohyby zvukárov po pódiu semtam nasvedčovali, že niečo neklape úplne na 100%.
čítajte ďalej

Súťaž autorských piesní EUROVISION SONG CONTEST 2010 začína naberať na obrátkach. Zajtra je posledný termín na podanie prihlášky. Nakoľko je informácií o tejto súťaži v éteri (vrátane webu STV) až  žalostne málo vzhľadom k veľkosti projektu, trošku jej pomôžeme. čítajte ďalej