V priebehu posledných týždňov som sa rozhodol, že bude pre mňa lepšie namiesto hrania sa na zamestnanca firiem iných ľudí, začať budovať svoju vlastnú značku. Podnikanie popri zamestnaní je totiž chyméra, ktorú sa mi napriek trojročnému úsiliu vďaka prílišnej istote v zamestnaní a preto nízkej motivácii nepodarilo naplniť. O tejto problematike plánujem napísať neskôr.

Z tohto dôvodu (alebo napriek tomu) som sa zúčastnil veľtrhu pracovných príležitostí “Profesia Days” v Bratislave, do ktorej ma vietor zavial pred 17 mesiacmi.

Veľmi milo ma prekvapilo, že napriek mojej predstave, že Profesia ako kariérny portál má hlavnú snahu pomôcť spojiť uchádzačov o zamestnanie s ich potenciálnymi zamestnávateľmi a týmto spôsobom pomôcť riešiť problém nezamestnanosti na Slovensku, ukázalo sa, že tento veľtrh je otvorený aj novým výzvam.

Veľmi ma potešila kontroverzná prednáška o tom, že pracovať pre veľkého zamestnávateľa, ako nám to vštepovali a dodnes vštepujú rodičia nie je pre naplnenie svojho sna vždy ideálne. Veľký hráč na trhu totiž okrem istôt, na ktoré ich naučilo predošlé politické zriadenie, v ktorom oni začínali svoju kariéru, často-krát z človeka robí “človeka milión”, ako nazval svojho hrdinu poviedky Jozef Mak už spisovateľ J. C. Hronský. Veľké stabilné firmy pritom tvorili veľkú väčšinu vystavovateľov, takže zaradenie tejto prednášky chcelo určitú dávku odvahy.

Ďalším dôvodom, pre ktorý som bol rád, že som sa veľtrhu Profesia Days zúčastnil bol ten, že na tejto akcii dostali príležitosť ľudia z “The Spot”, mali tu viaceré prednášky, ktoré ma motivovali a utvrdili v tom, že moje zmýšľanie o prechode k vlastnému biznisu nie je zlé ani ničím nenormálne.

Takisto tu bolo viacero ďalších prednášok, ktoré mi dávajú zmysel v mojom súčasnom kontexte a povzbudili ma, nehovoriac o prednáškach zameraných na rozvoj človeka a budovanie vlastnej značky na trhu, ako napríkad prednáška na tému “Značka menom JA”

Som preto veľmi rád, že takýto veľtrhu nás existuje a každému, kto stojí na rázcestí svojho profesného života, či už chce, aby mu šéfovali iní, alebo on sám, môžem účasť na takomto veľtrhu jedine odporučiť, pretože ja osobne som tam načerpal ďalšiu inšpiráciu a energiu do nasledujúceho fungovania.

Odkedy som vyrástol, niečo mi na tých Vianociach stále viac prestávalo sedieť. Z roka na rok som si neskôr a neskôr uvedomoval, že vlastne Vianoce sú predo dvermi. A až minule som sa zamyslel a prišiel som na to, čím to je. budú vianoce ?
Je všeobecne známe, že dátum, kedy oslavujeme Vianoce, nemá nič spoločné s dátumom udalosti, kvôli ktorej ich oslavujeme. Totiž s dátum narodenia Ježiša Krista. To nie je problém, ľudská fantázia nemá hraníc, tak povedzme, že sa narodil v tomto období roka, hoci sa v ňom údajne vôbec nenarodil.
No zaujímalo by ma, kto spískal to, že Vianoce o jeden týždeň predchádzajú koniec roka. Čas, kedy sa uzatvára finančný rok, účtuje sa a bilancuje, odovzdávajú sa rôzne výkazy a na úradoch (ale aj inde) ľudia idú zošalieť, aby všetko poriadne stihli.

Zrážame sa na cestách, ponáhľajúc sa po vianočné darčeky na poslednú chvíľu.. a prečo ? Lebo najprv práca, potom zábava. A predsa v decembri sa musí všetko stihnúť. Účtovníci, finančníci, firmy, zdravotné poisťovne.. sa najviac desia tohoto ročného obdobia. Niektoré firmy dokonca ku koncu roka od zamestnancov chcú, aby im vybločkovali lístky do benefitového programu, ktorý im neskôr preplatia, a tak zamestnanci lepia vstupenky z divadla a lístky na plaváreň na hárky čistého papiera a počítajú sumy, aby všetko sedelo. A paralelne s tým všetkým nám pomedzi prsty preteká advent. Obdobie, ktoré by malo byť vraj najkľudnejšie v roku a plné premýšľania.. (Šťastnejší z nás si z predvianočnej atmosféry stihnú aspoň kúštik ukradnúť, preháňajúc sa mestom za darčekmi.) Vieme si ešte vôbec advent a predvianočný čas bez toho všetkého stresu predstaviť ?

A keď už sú Vianoce teraz, tak prečo vlastne takmer všetko musí byť uzavreté ku koncu kalendárneho roka ? V USA sa napríklad od roku 1911 fiškálny rok končí 30. júna. (pozri tu) A nielen tam, ale aj napríklad v Taliansku. V Nemecku je finančný rok od 1. apríla do 31. marca. To sa dá. Ale v krajinách ako sme my ? Práve teraz. Je to ľahké na zapamätanie, ale iný význam v tom nevidím. Myslím, že práve to, že 31. december sa stáva tzv. deadline-om stále viacerých inštitúcií, pokrývajúcich čoraz širšie oblasti ľudského života, je práve tým dôvodom, prečo sa pred Vianocami tak bláznime, veštko stíhame len tesne tesne a potom sa 24. 12. celí vďační zvalíme do gauča pred televízor a pozeráme Perinbabu a že nám Vianoce pripomínajú aspoň reklamy v televízii, nech sa nám už vidia akokoľvek trápne.

A pritom je tomu také ľahké predísť..
Ja osobne si viem celkom dobre dobre predstaviť, že by Vianoce boli taký jeden mesiac po konci roka. Predstavte si, že všetko odozdáte, vyúčtujete, vyfaktúrujete a zaplatíte, a môže začať advent. Alebo posuňme koniec fiškálneho roka na taký mesiac-dva pred Vianoce.
Niesom naivný a viem, že to nie je také ľahké. A nenádejam sa, že by vôbec bola vôľa niečo na tomto stave meniť, veď na ten stres pred Vianocami sme si už zvykli a možno bez neho si Vianoce nevieme ani predstaviť, aj keď ich paradoxne nazývame sviatkami pokoja a mieru.
Tak sme o tom s kamarátmi včera trochu debatovali pri pizzi v našom obľúbenom podniku a v zožartu som sa jedného spýtal, či by sa to nedalo pretlačiť cez mimovládku, v ktorej pracuje. Povedal, že sa skúsi opýtať.. :)